فایبرسمنت فایبرسمنت برد تولید کننده فایبرسمنت فایبرسمنت ایرانی لیست قیمت فایبرسمنت قیمت فایبرسمنت سمنت بورد سمنت برد فروش فایبرسمنت فروش فایبرسمنت نمای فایبر سمنت سمنت برد طرح چوب

بیواکولوژی بیماری زوال درختان

چاپ کتاب بیواکولوژی بیماری زوال درختان

خداوند یکتا را شکرگذاریم که مجموعه حاضر پس از چند سال، نگارش و تدوین آن پايان یافته است، اين اثر از عناوین زیرمجموعه رشته بیماریهای درختان جنگل یا آسیب شناسی جنگل می باشد. نگارش تخصصی و آن هم با عنوان یک موضوع از عوامل بیماری زا نیاز به تحقیقات و بررسی های زیادی دارد تا بتوان یک کتاب را با اطلاعات جامع ارائه نمود. اگر چه چنین رشته آموزشی بطور خاص در ایران تشکیل نشده است اما نظر به اهمیت و حمایت جنگل­ها و تربیت نیروی متخصص در رشته­های گیاه پزشکی و حمایت جنگل، دروسی هستند که بیماری هلندی مرگ درختان نارون همواره در طی سالیان متمادی مورد توجه در دنیا و ایران بوده است. این کتاب تخصصی نتیجه فعالیت­های یک­طرح ملی تحقیقاتی است که چهارده سال پیش شروع شد و در طی آن پایان نامه­های دانشجویی نیز به اجراء گذارده شد.

عنوان کتاب در خصوص یکی از مهمترین بیماری های قارچی درختان نارون جنگل است که انقراض این درختان را باعث گردیده است. لذا جهت شناسایی این عامل بیماری و چگونگی مدیریت آن در طی ۵۰ سال اخیر گزینه های بسیار و فعالیت های وسیعی صورت گرفته است که لازم بود تحقیقات انجام شده در ایران با سایر بررسی­ها در دنیا تلفیق گردیده تا گویای وضعیت عامل بیماری و نیازمندی­ها در آینده مد نظر قرار گیرد.

همچنین به­منظور غنی­تر ساختن اطلاعات فراگیران این رشته، کارشناسان بخش حمایت جنگل و دانشجویان کارشناسی­ارشد         بيماري­شناسي گياهي و اکولوژی جنگل نویسنده از حدودیکصد مرجع علمی دیگر علاوه بر مقالات چاپ شده در ایران بهره­برداري نموده است. همچنین نویسنده به جهت این فعالیت تحقیقاتی تماس فراوانی با سایر متخصصین در این عنوان تحقیقاتی نیز داشته است که شایسته است از آنها بترتیب آقایان پروفسور کلیف بریزر در ایستگاه تحقیقاتی جنگل فارنهام- انگلیس و پروفسور مارتین هابس از دانشگاه تورنتو در کشور کانادا و دکتر سولو در کشور اسپانیا به جهت همکاری و راهنمایی­های ارزنده صمیمانه تشکر و سپاسگزاری نماید. جای دارد از خانم پرفسور کولت از دانشگاه بريتیش کلمبیا شهر ونکوور که در طول فرصت مطالعاتی اینجانب بخش­های مربوط به کارهای مولکولي را در آزمایشگاه بیوتکنولوژی قارچ­هاي چوبزي­تکمیل نمایم صمیمانه سپاسگزاری­می­شود.

در ایران نیز از بدو شروع این تحقیق همکاران و اساتید محترم و عزیزی که اینجانب را همراهی نموده اند شایسته است از زحمات معاونت وقت پژوهشی و استاد دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان جناب آقای دکتر ناصر لطیفی صمیمانه به جهت فراهم نمودن امکانات و بازدیدها تشکر نماییم. همچنین از ناظر طرح و استاد محترم جناب آقای دکتر عبدالقیوم ابراهیمی که به جهت همراهی و ویرایش علمی بخش هایی از کتاب صمیمانه سپاسگزاری می شود. از زحمات همكاران ارجمند دانشگاه گروه گياه­پزشكي آقايان مهندس رضوي و بخصوص جناب آقاي دكتر آساده در رابطه با شناسايي ناقلين بيماري صميمانه تشكر مي­شود.

جهت بازدیدها و نمونه­برداری­ها بیش از هشتصد کیلومتر در عرصه­های منابع طبیعی و محیط زیست طی شده است که بدون کمک کارشناسان محترمی که صمیمانه اینجانب را همراهی نموده اند امکان پذیر نبود، لذا از مهندسین محترم طرح آقای مهندس مهدی سلحشور، مهندس خليلي کارشناس وقت بخش حمایت اداره کل منابع طبیعی استان گلستان و سایر کارشناسان محترم اداره های کل منابع طبیعی در استان گیلان –لاهیجان و اداره کل محیط زیست اردبیل آذربایجان غربی سپاسگزاری می شود.

همچنین از ریاست وقت دانشکده جنگلداری و منابع چوب استاد محترم جناب آقای دکترضیاء الدین حسینی که در ایجاد فضای مناسب جهت کاشت و اجرای آزمایش در جنگل آموزشی و پژوهشی شصت کلاته دانشگاه گرگان همکاری صمیمانه­ای نمودند سپاسگزاری می­شود. از کارشناس محترم طرح جنگلداری دانشگاه جناب آقای مهندس ملکشا جهت مشخص نمودن پارسل مورد نظر آزمایش در جنگل صمیمانه تشکر می شود. از دانشجویان گرامی سابق کارشناسی ارشد و مهندس میر معصوم عراقی که همکاری پیوسته و مداومی با طرح بویژه پس از اتمام تحصیل همواره داشته اند صمیمانه تشکر می­شود. از خانم مهندس ممقاني نیز به جهت فعالیت گسترده در کشت بافت سلولي برای اولین بار تشکر ویژه داریم.

در خاتمه از هیات داوران کتاب و ویراستاران علمی و محترم که وقت گرانبهای خود و راهنمایی­های ارزنده­شان را اعلام نموده اند نیز صمیمانه تشکر می شود.

همچنین از همسر گرامی و فرزندان عزیزم که وقت مناسبی را که مربوط به آنان بود و برای آماده کردن کتاب فراهم گردید صمیمانه سپاسگزاری می شود.

 

 

تأليف:

دكتر كامران رهنما

( دانشيار گروه گياه پزشكي دانشگاه علوم كشاورزي و منابع طبيعي گرگان )

مهندس ميرمعصوم عراقي

( كارشناس ارشد بيماري شناسي گياهي)

 

Untitled-1

 

عنوان : بیواکولوژی بیماری زوال درختان نارون

نویسنده: كامران رهنما

داور و ويراستار علمي: دكتر كاووسي

ويراستاران علمي: دكتر سعيد نصراله نژاد و دكتر محسن يزدانيان

طراحی جلد: كامران رهنما و محمد ابراهيمي

صفحه آرایی: نرگس کریمی نژاد

نوبت چاپ: اول-۱۳۹۰

ناشر: مؤسسه آموزش عالي بهاران با همكاري انتشارات نوروزي

تيراژ: ۱۰۰۰ جلد

شماره شابك: ۸ -۴۵۵-۱۵۱-۹۶۴-۹۷۸

قیمت: ۵۰۰۰ تومان

 

چاپ-کتاب

 

 

یک دیدگاه