فایبرسمنت فایبرسمنت برد تولید کننده فایبرسمنت فایبرسمنت ایرانی لیست قیمت فایبرسمنت قیمت فایبرسمنت سمنت بورد سمنت برد فروش فایبرسمنت فروش فایبرسمنت نمای فایبر سمنت سمنت برد طرح چوب

فیزیک مکانیک عمومی

چاپ فیزیک مکانیک عمومی

مولفین : دکتر عباس رضایی اصل، مهندس صبورا صالحی

ناشر : دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان

ویراستار علمی: دکتر نرگس صمدانی لنگرودی

قطع: وزیری

شمارگان: ۱۰۰۰ نسخه

نوبت چاپ: دوم، ۱۳۹۳

چاپ و صحافی : نوروزی، گرگان/ ۰۱۷۳۲۲۴۲۲۵۸

نشانی: گرگان، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، مرکز نشر دانشگاه،

تلفن و نمابر:

شابک : ۴-۶۴-۸۹۲۶-۹۶۴-۹۷۸

قیمت: ۱۵۰۰۰ تومان

بی گمان گسترش مرزهای دانش از رسالت­های مهم جامعه دانشگاهی است و نشر دستاوردهای ارزنده در پروراندن درخت تنومند دانش جایگاه ویژه­ای دارد. شورای انتشارات دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان بر این باور است که چاپ آثار استادان و پژوهشگران می­تواند افزون بر گسترش یافته­های علم، بستری فرهنگی برای شکوفایی اندیشه و خودباوری فراهم کند. امید است این کتاب که نود و هفمین اثر این مجموعه است بتواند همگام با سایر مراکز علمی کشور گامی موثر در اعتلای علمی فرهیختگان ایران زمین بردارد.

پیشگفتار

با توجه به اهمیت تدریس فیزیک برای رشته­های مختلف و تاکید وزارت علوم، تحقیقات و فن­آوری بر این موضوع، همه دانشجویانی که با دیپلم تجربی و ریاضی وارد دانشگاه می­شوند درس فیزیک را به عنوان درس اجباری
می­گذرانند. از طرف دیگر با وجود گستردگی تخصص­های گوناگون،­ عمق یادگیری این درس بسیار متفاوت می­باشد. دانشجویان رشته­های کشاورزی و منابع طبیعی در مقطع کارشناسی درس فیزیک را تحت عنوان فیزیک۱، فیزیک مکانیک و فیزیک عمومی می­گذرانند. بجز چند رشته که دارای دیپلم ریاضی هستند و درس فیزیک را با عنوان فیزیک۱ می­گذرانند، بقیه دانشجویان که معمولا دیپلم رشته تجربی هستند مطالب را با عمق کمتری، تحت عنوان فیزیک عمومی و فیزیک مکانیک می­گذرانند. بیشتر آنها درس فیزیک را به ارزش۳ واحد و بقیه ۲ واحد می­خوانند. با این وضعیت در صورتی­که تدریس فیزیک توسط دانشکده علوم پایه صورت گیرد، چون اساتید علوم پایه، فیزیک را آنطور که در دانشکده­های تخصصی خود آموخته­اند تدریس می­کنند و عموماً شناخت درست و کافی از توانایی­ها و قابلیتهای دانشجویان کشاورزی و منابع طبیعی ندارند باعث سردرگُمی فراوان بین دانشجویان می­شوند. بیشمارند دانشجویانی که با وجود استعداد عالی در زمینه رشته تخصصی خود، قادر به گذراندن درس فیزیک عمومی نیستند. به نظر می­رسد در صورتی­که دو مسئله مطرح شده به طور همزمان مورد توجه قرار گیرد قادر خواهیم بود تا حدود زیادی مشکلات مربوط به آموزش فیزیک برای دانشجویانی که این درس را به عنوان درس غیر تخصصی می­گذرانند، حل کنیم. بی­نهایت اهمیت دارد که هنگام تدریس، همواره پیشینه آموخته­های دانشجو مورد ارزیابی قرار گیرد و همیشه کاربرد مطالب ارائه شده در رشته تخصصی، جلوی دید استاد باشد. اینکه سطح علمی دانشجو در موضوع خاص چه حد است، با آزمون و پرسش در کلاس می­توان به آن پی برد. اما خود نیازمند تخصص جداگانه­ای است تا فهمیده شود، کاربرد مطالب ارائه شده در رشته تخصصی چگونه است. همین امر اصلی­ترین دلیل جمع­آوری و تالیف مجموعه­ای شد تا با همکاری اساتید محترم، دانشجویانی که فیزیک را به عنوان درس غیر تخصصی می­گذرانند ضمن لذت بردن از این درس شیرین رد پای آن را در رشته تخصصی خود بیابند.

در متن کتاب همواره سعی براین بوده است تا قوانین فیزیک و کاربردهای آن با زبانی ساده و قابل فهم ارائه گردد و این موضوع به عنوان یک اصل تا پایان کتاب رعایت شده­است. با توجه به موضوع مورد بحث در فصلهای مختلف، سعی شده مثالهای متعدد از کاربرد مفاهیم گفته­شده در زمینه­های کشاورزی و منابع طبیعی آورده شود. در آخر هر فصل تمرینهای مربوط به موضوع گفته شده آورده شده و عموماً جواب نهایی این تمرینات نیز نوشته شده­است.

این کتاب در ۷ فصل تنظیم شده است. در فصل اول مختصری به اندازه­گیری و تعریف کمیتهای گوناگون پرداخته شده است. فصل دوم کمیتهای برداری و اسکالر مورد تجزیه و تحلیل قرارگرفته­اند. ضرب داخلی و خارجی بردارها در این بخش از کتاب توضیح داده شده است. در فصل سوم تعادل و گشتاور نیرو به طور مفصل بحث شده است. فصل چهارم به سینماتیک ذره، حرکت راست­خط اختصاص داده­شد. فصل پنجم به حرکت خمیده­خط پرداخته است. در انتهای این فصل بررسی حرکت خمیده­خط به کمک مختصات قطبی توضیح داده­شد که بیشتر جهت آشنایی دانشجویان بوده و ادامه بحث در این خصوص به کتاب دینامیک ارجاع داده­شده است. در فصل ششم سینتیک ذره بیان شده است. در این فصل نیروی لازم برای به حرکت در آمدن اجسام، صرفنظر از نوع حرکت (راستخط یا خمیده­خط، مختصات دکارتی و یا عمود برهم) به تفکیک مورد بررسی قرار گرفته است. فصل هفتم را به موضوع کار – انرژی و ممنتوم خطی اختصاص داده­ایم. کتاب به گونه­ای تهیه شده­است که تقریباً بدون حذف هیچ قسمتی می­تواند به عنوان مرجع فیزیک ۱ مورد استفاده قرار گیرد و در صورت حذف قسمتهایی از کتاب که با علامت * مشخص شده­است، از آن می­توان به عنوان کتاب مرجع فیزیک مکانیک و فیزیک عمومی استفاده کرد.

در چاپ دوم کتاب، فصل سوم چاپ اول (تعادل و گشتاور نیرو) به انتهای کتاب منتقل گردید(فصل هفتم). به منظور ارتقاء کیفی کتاب، بعضی تمرینات ساده حذف و تمرینات جدید جایگزین شد. همچنین سعی شد تمامی اشتباهات تایپی مرتفع گردد.

بی­گُمان مجموعه حاضر خالی از اشکال نیست. به همین دلیل از اساتید محترم و دانشجویان گرامی خواهشمندم به منظور بالا بردن کیفیت مطالب گفته شده، اینجانب را از نظرات علمی خود بهره­مند سازند. در پایان از همکاران گروه مهندسی مکانیک ماشینهای کشاورزی، به خاطر رهنمونهای ارزنده­شان ممنونم.

 

 

 

 

 

چاپ-کتاب-فیزیک-مکانیک-عمومی

یک دیدگاه