فایبرسمنت فایبرسمنت برد تولید کننده فایبرسمنت فایبرسمنت ایرانی لیست قیمت فایبرسمنت قیمت فایبرسمنت سمنت بورد سمنت برد فروش فایبرسمنت فروش فایبرسمنت نمای فایبر سمنت سمنت برد طرح چوب

فرایند تاسیس بسیج و ادغام آن در سپاه

چاپ كتاب فرایند تاسیس بسیج و ادغام آن در سپاه

مقدمه

«در میان کلمات، کلمه ای بدین زیبایی بسیار کم است: «بسیجی»، نه از آن لحاظ که سخن از موسیقی الفاظ می رود و نه از لحاظ ایماژی که در ذهن می سازد. نه، جای این حرف ها اینجا نیست. [بلکه] از آن روی که این کلمه برمدلولی دلالت دارد که تجسم کامل آن روحی است که در آوردگاه جهاد در راه خدا تحقق یافته است». (شهید مرتضی‌آوینی)

“بسیج” به عنوان نهادی مردمی یکی از مهم‌ترین و موثرترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است که در پنجم آذر سال ۱۳۵۸ به فرمان حضرت امام خمینی(ره) در ایران تاسیس شد. اندک زمانی پس از صدور فرمان امام اقشار مختلف مردم جامعه اعم از کشاورز، کارگر، بازاری، دانشگاهی، کارمند، دانش آموز، زن و مرد، پیر و جوان، در نهادی گرد آمدند که بارِ اصلی مسئولیت دفاع از انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی، مقابله با توطئه های ضد انقلاب در عرصه های مختلف داخلی و خارجی را بر دوش گرفت و حیرت جهانیان را بر انگیخت. چنان‎که حضرت امام خمینی(ره) فرمودند:

«تشکیل بسیج در نظام جمهوری اسلامی ایران، یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود که بر ملّت عزیز و انقلاب اسلامی ایران ارزانی شد.»

لذا بررسی کم و کیف تاریخچه تاسیس این نهاد مهم و تاثیرگزار، مطالعه فراز و نشیب‌های تشکیلات آن، از جمله ضرورت‌های تاریخ انقلاب اسلامی در دوران پس از پیروزی است.
بی­شک یکی از مسائل مهم این حوزه علمی، پژوهش در نحوه تکوین و ادغام بسیج در نهاد سپاه پاسداران در فاصله ۵ آذر سال ۵۸ تا ۵ آذر سال ۵۹ است که کتاب حاضر در همین راستا و به منظور گامی نخست در این زمینه تدوین شده است.

ما در بخش اوّل این کتاب به طور مختصر نگاهی به تاریخچه تاسیس بسیج انداخته ایم و در بخش دوّم مذاکرات نمایندگان مجلس شورای اسلامی را درباره ادغام نهاد بسیج در نهاد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ارائه نموده ایم. در بخش سوّم هم مذاکرات مربوط به اساسنامه واحد بسيج مستضعفين را آورده ایم.

این نکته قابل ذکر است که آن‌چه در این کتاب آمده نگاهی اجمالی به تاریخچه تاسیس بسیج و برخی از تحولّات آن در ماه‌های نخستِ حیات پر برکت آن(مخصوصا سال‌های ۵۸ و ۵۹) است که به عنوان یک پدیده تاریخی در تاریخ انقلاب اسلامی مورد پژوهش قرار گرفته است. لذا با توجّه به نبود منابع در این زمینه، این اثر می تواند اوّلین کتاب درباره تاریخ بسیجِ کشور محسوب شود و مورد استناد علاقه‌مندان و محققان و دانشگاهیان قرار گیرد.

نکته دیگر آن‌که افرادی که در این کتاب نامشان آورده شده مربوط به همان دوره تاریخی است و نباید معیاری برای ارزیابی امروزشان باشد، زیرا بسیاری از آن‌ها بسیجی ماندند و زیستند و حتّی به افتخار شهادت نائل آمدند، امّا برخی در مقابل آرمان‌های انقلاب و بسیج ایستادند و به گمراهان پیوستند.

در پایان ضمن تقدیر از همکاریِ همسرم(خانم کریمیان) و فرزندان گرامی‌ام، از زحمات حجت الاسلام ریاحی مسئول کمیته تالیف و تدوین، آقای صفار دبیر کنگره چهار هزار شهید استان گلستان، آقای نوروزی، ناشر و نیز از نهاد نمایندگی ولی فقیه در سپاه نینوا، و سایر عزیزان، صادقانه تشکر می‌کنم.

امید است این اقدام کوچک، کمکی باشد به تدوین جامع ترِ تاریخِ مستند بسیج مستضعفان در نظام جمهوری اسلامی.

 

خدایا خدایا تا انقلاب مهدی از نهضت خمینی محافظت بفرما.

غلامرضا خارکوهی

تاریخ نگار انقلاب اسلامی و دفاع مقدس

گرگان ۵ آذر سال ۱۳۹۳

 

 

مولف:

غلامرضا خارکوهی

 

سرشناسه : خارکوهی، غلامرضا
‏عنوان و نام پديدآور : فرایند تاسیس بسیج و ادغام آن در سپاه/ تالیف غلامرضا خارکوهی – کنگره    بزرگداشت چهار هزار شهید استان گلستان
‏مشخصات نشر : گرگان: انتشارات نوروزی‏، ۱۳۹۳
‏مشخصات ظاهری : ۱۹۳ص ؛ ‏۱۷×۲۴س‌م.
‏شابک : ‏۸۰۰۰۰ ریال ۹۷۸-۶۰۰-۳۶۴-۰۸۱-۸:
‏وضعیت فهرست نویسی : فیپا
‏موضوع : سپاه پاسداران انقلاب اسلامی. واحد بسیج مستضعفین
‏موضوع : بسیج — ایران
‏رده بندی کنگره : ۱۳۹۳ ۱۵ خ ۹ الف/۹۱۵ AJ
‏رده بندی دیویی : ‏۲۸۰۹۵۵/۳۵۵
‏شماره کتابشناسی ملّی : ۳۶۳۸۶۴۹

 

نام کتاب: فرایند تاسیس بسیج و ادغام آن در سپاه

مولف: غلامرضا خارکوهی

ناشر : انتشارات نوروزی

با حمایت کنگره بزرگداشت چهار هزار شهید استان گلستان

نوبت چاپ اوّل: فروردین سال ۹۴

شمارگان: ۲۰۰۰ جلد

قیمت: ۸۰۰۰ تومان

تعداد صفحات: ۱۹۳ صفحه

قطع: وزیری

چاپ: نوروزی/ گرگان ۰۱۷۳۲۲۴۲۲۵۸

حق چاپ مخصوص کنگره بزرگداشت چهار هزار شهید استان گلستان است.

تماس با مولف ۰۹۱۱۲۷۱۶۵۱۱

هرگونه نقل و برداشت صرفاً با ذکر مأخذ آزاد است.

چاپ-كتاب-فرایند-تاسیس

یک دیدگاه