فایبرسمنت فایبرسمنت برد تولید کننده فایبرسمنت فایبرسمنت ایرانی لیست قیمت فایبرسمنت قیمت فایبرسمنت سمنت بورد سمنت برد فروش فایبرسمنت فروش فایبرسمنت نمای فایبر سمنت سمنت برد طرح چوب

کود دهی کلزا به منظور بالا بردن کیفیت و عملکرد

چاپ کتاب کود دهی کلزا به منظور بالا بردن کیفیت و عملکرد

۱- مقدمه

اهلی کردن اعضای خانواده کلم‌ها (Brassica) به منظور تولید روغن در طول دوران مختلف تاریخ و در بسیاری از مناطق جهان سابقه داشته است. در تمدن‌های قدیمی آسیا و مدیترانه، روغن کلزا به منظور استفاده از روشنایی استفاده می‌شد. کشت کلزا ۳۰۰۰ سال پیش در هند و در حدود ۲۰۰ تا ۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح در چین و ژاپن آغاز شد (۹۷). به دلیل قیمت بالای چربی حیوانی، مردمان فقیر از روغن کلزا نه تنها برای روشنایی بلکه به عنوان منبع غذایی استفاده می‎کردند. با توسعه روغن معدنی و خرید و فروش جهانی نفت خام، اهمیت روغن کلزا به عنوان سوخت کاهش یافت. امروزه کلزا برای اهداف مختلفی کشت و فرآوری می‌شود: روغن برای تغذیه بشر، به عنوان یک ماده خام تجدید شونده برای صنایع شیمیایی به عنوان یک منبع انرژی تجدید پذیر، به‎عنوان منبعی سرشار از انرژی و حاوی پروتئین برای تغذیه حیوان به شکل بلغور کلزا و به‎عنوان محصولی برای کود سبز و گیاه علوفه‎ای (خوراک دام). بنابراین اهمیت کلزا در سال‌های اخیر افزایش یافته و امروزه در تمام قاره‎ها می‌شود.

 

 

پیش گفتار

کلزا یکی از مهم ترین دانه های روغنی و بعد از سویا بیشترین مقدار تولید را داراست.از تولید کنندگان عمده کلزا می توان به چین، اتحادیه اروپا، هند و کانادا اشاره نمود. کلزا یک محصول چند منظوره می باشد. انواع اصلاح شده آن برای پخت و پز، سرخ کردن و یا در سس سالاد استفاده می شود. به دلیل داشتن اسیدهای چرب غیر اشباع ارزش تغذیه ای بالایی دارد. روغن ارقام اصلاح نشده آن نیز می تواند برای مقاصد صنعتی به صورت بیودیزل، برای روغنکاری و به عنوان روغن هیدرولیک مورد استفاده قرار گیرد. بیودیزل حاصل از کلزا واجد شرایط لازم به عنوان یک منبع انرژی تجدید پذیر و سازگار با محیط زیست است. همچنین این روغن می تواند به عنوان یک ماده اولیه برای تولید مواد شیمیایی مختلف از جمله صابون ها، رنگ ها، و یا به عنوان منبع مهم پروتئین برای تغذیه حیوانات استفاده شود. یکی از روش هاي افزایش عملکرد محصولات کشاورزی در واحد سطح، آگاهی از نیاز تغذیه ای گیاهان و استفاده درست و منطقی از کودهای شیمیایی است. مواد مغذی مورد نیاز کلزا قابل توجه است و در یک محصول خوب ممکن است بیش از ۲۵۰ کیلوگرم در هکتارنیتروژن ، بیش از ۱۰۰ کیلوگرم در هکتار فسفر و تقریبا ۵۰۰ کیلوگرم در هکتار پتاسیم نیاز داشته باشد.چنین نیاز غذایی بالایی به عناصر غذایی مستلزم عرضه مناسب کود و توان بالای حاصلخیزی خاک است. بولتن IPI شماره ۱۶ یک بروشور بسیار جامع و مفید برای کشاورزان، دانشجویان و محققان است. اين كتاب، ترجمه اي از كتاب ارزشمند Fertilizing for High Yield and Quality Oilseed Rape ، نوشته ي آقاي K. Orlovius (2003) است كه به وسيله ي بنیاد بین اللملی پتاسیم منتشر شده است. گیاهشناسی کلزا همراه با استفاده از کلزا و نقش مواد مغذی گیاهی در عملکرد و مدیریت کیفیت مورد بحث قرار گرفته است. بخش عمده ای از بولتن به اثر استفاده از کود بر عملکرد و کیفیت اختصاص داده شده است. بولتن شماره ۱۶ دارای ۱۳۰ صفحه ،۶۸ شکل ، ۳۱ جدول و ۷ نمودار با بیش از ۲۰۰ منبع است.

 

 

 

کود دهی کلزا به منظور بالا بردن کیفیت و عملکرد

سرشناسه : اورلوویوس، ‏‫کی
عنوان و نام پدید آور : کوددهی کلزا به منظور بالابردن کیفیت و عملکرد/

نویسنده: کی اورلوویوس/ مترجمین: محمدحسین ارزانش،لطیفه قرنجیگ، محمدرضا عباسی

مشخصات نشر : نوروزی، گرگان
مشخصات ظاهري : ۱۶۱ ص
شابك : ۴-۵۳۶-۱۵۱-۹۷۸-۹۶۴
فهرست نويسي : فیپا
موضوع : کلزا، کشت و اصلاح، گیاهان، تغذیه
شناسه افزوده : دکتر محمدحسین ارزانش/۱۳۵۰ مترجم
شناسه افزوده : مهندس لطیفه قرنجیگ/۱۳۶۲ مترجم
شناسه افزوده : محمدرضا عباسی/ ۱۳۴۴ مترجم
رده بندی کنگره : ۱۳۹۱ ۸ الف ۸ ک/۲۹۹ SB
رده بندي ديويي : ۸۵۳/۶۳۳
شماره كتابشناسي ملي : ۲۷۳۲۲۳۰

 

 

 

 

مترجمین:……………………….دکتر محمدحسین ارزانش،

……………….مهندس لطیفه قرنجیگ، محمدرضا عباسی

نام اثر: …کوددهی کلزا به منظور بالابردن کیفیت و عملکرد

نوبت چاپ:…………………………………….اول-۱۳۹۱

مشخصات ظاهری:…………………………………….۱۶۱

قطع…………………………………………………وزیری

شمارگان:………………………………………….. ۱۰۰۰

شماره شابك………………..۴- ۵۳۶ -۱۵۱-۹۶۴-۹۷۸

چاپ و نشر: ……………….. نوروزي-  ۰۱۷۱۲۲۴۲۲۵۸

قیمت:……………………………………….۶۰۰۰ تومان

 

 

 

یک دیدگاه